LEOPOLDÓW: Zimowisko ze strażakami OSP

Ochotnicza Straż Pożarna w środowisku lokalnym pełni różne funkcje. Niesie pomoc w sytuacjach zagrożenia, stoi na straży tradycji oraz wychowuje. Świetny przykład tego w jaki sposób OSP wypełnia swoją misję pokazali w mijającym tygodniu druhowie z Leopoldowa w gminie Ryki. Druhowie zorganizowali i przeprowadzili I Strażackie Zimowisko.

© Kamila Szczygielska – OSP Leopoldów

W drugim tygodniu ferii zimowych dla województwa lubelskiego druhowie z Ochotniczej Straży Pożarnej w Leopoldowie koło Ryk zorganizowali po raz pierwszy Strażackie Zimowisko. Inicjatywa skierowana była dla dzieci i młodzieży, które spędzają ten czas w domu. W Zimowisku uczestniczyło łącznie 31 osób.

W ciągu pięciu dni (5-9 lutego) uczestnicy mieli okazję zapoznać się z działalnością Ochotniczej Straży Pożarnej w Leopoldowie, sprzętem ratowniczo-gaśniczym będącym na jej wyposażeniu jak również dowiedzieć się wielu rzeczy na temat postępowania w razie zagrożeń. Służyły temu m.in. prezentacje dotyczące tlenku węgla, pogadanki czy pozorowane zdarzenia. Ponadto organizatorzy przygotowali szereg innych atrakcji, takich jak: turniej w tenisie stołowym, gra w piłkarzyki, bilard, tenis stołowy, gry planszowe, zabawy na śniegu. Był też kulig i przejażdżka na skuterze śnieżnym, a także wspólne przygotowywanie posiłków.

Organizatorami I Zimowiska byli:

  • Marcin OPALIŃSKI – pomysłodawca i organizator,

  • Kornel DUSIŃSKI – organizator i opiekun każdego dnia,

  • Kamila SZCZYGIELSKA – dokumentująca zimowisko i opiekun każdego dnia,

  • Szymon PRZĄDKA– opiekun w większość dni,

  • Tomasz GLIWKA– opiekun w większość dni,

  • Patryk PRZĄDKA – opiekun w część dni,

Swój wkład w organizację mieli również strażacy z Komendy Powiatowej PSP w Rykach: st. str. Sebastian POLAK, koordynator powiatowy ratownictwa medycznego, dzięki któremu uczestnicy mogli poznać podstawy udzielania pierwszej pomocy i st. ogn. Krzysztof WAROWNY, który zaprezentował podnośnik hydrauliczny SH-25D, będący na wyposażeniu JRG KP PSP w Rykach. Pomocy nie odmówili także rodzice: Mirosław FILIPEK oraz Michał OPALIŃSKI.

Pierwsze Strażackie Zimowisko w Leopoldowie, tak jak i ferie już za nami. Mamy nadzieję, że pozostały po nich tylko miłe wspomnienia, a inicjatywa będzie kontynuowana również w przyszłych latach. Liczymy również na to, że w ślad za druhami z OSP w Leopoldowie pójdą również inne ochotnicze straże pożarne w naszym regionie.

Szczegółowa relacja i fotoreportaż dostępny jest na fanpejdżu OSP Leopoldów.

W ostatni tydzień ferii, od 5 do 9 lutego, zorganizowaliśmy w naszej straży I Strażackie Zimowisko dla dzieci i młodzież…

Posted by OSP Leopoldów on Samstag, 10. Februar 2018

Share