POWIŚLE: Wracają upały. W czwartek i piątek do 35°C, możliwe burze

Do Polski wracają upał. IMGW wydał ostrzeżenia 3. stopnia dla województwa lubelskiego i 2. stopnia dla mazowieckiego. Wszystko za sprawą napływających z południa mas ciepłego powietrza zwrotnikowego.

Przed nami kilka upalnych dni. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał już ostrzeżenia meteorologiczne. Ostrzeżenie 3 stopnia dla województwa lubelskiego obowiązywać będzie od godziny 14:00 w środę (9.08) do godziny 19:00 w sobotę. Z kolei dla województwa mazowieckiego wydane zostało ostrzeżenie drugiego stopnia, które obowiązywać będzie do godziny 19:00 w piątek (11.08).

Prognozowana na jutro temperatura w ciągu dnia wynosić będzie od od 27°C do 30°C. Temperatura minimalna w nocy z 9. na 10.08 wyniesie od 17°C do 19°C. W województwie mazowieckim najcieplejszy będzie czwartek. Tego dnia termometry pokażą od 30°C do 35°C. W województwie lubelskim równie ciepło także w piątek. W tym dniu na obszarze województwa mazowieckiego prognozuje się temperaturę maksymalną od 30°C do 33°C.

Ciepłe będą również kolejne noce. W noc 10/11.08 i 11/12.08 w województwie lubelskim od 18°C do 20°C. Natomiast w województwie mazowieckim w nocy 10/11.08 prognozowana temperatura minimalna wynosić będzie od 19°C do 21°C.

Takie warunki atmosferyczne – szczególnie w godzinach popołudniowych i wieczornych – sprzyjają rozwojowi burz, niekiedy bardzo gwałtownych. Tych należy się spodziewać już w czwartek. Towarzyszyć im mogą szczególnie niebezpieczne zjawiska, takie jak: nawalne opady deszczu oraz gradu i silne porywy wiatru.

W związku z upałami pamiętajmy o lekkiej, przewiewnej odzieży, nakryciu głowy i spożywaniu dużej ilości wody i innych napojów niealkoholowych, najlepiej niegazowanych i niesłodkich. Zwróćmy również uwagę na zwierzęta, szczególnie trzymane na uwięzi. Nie pozostawiajmy dzieci i zwierząt w zamkniętych samochodach, zwłaszcza parkowanych w nasłonecznionych miejscach. W razie wystąpienia burz unikajmy parkowania samochodów i chowania się pod drzewami. W otwartej przestrzeni lepiej nie korzystać z telefonów komórkowych i innych urządzeń tego typu. Pamiętajmy również o zabezpieczeniu przed porwaniem luźnych przedmiotów trzymanych na posesjach, tarasach i balkonach.

 

 

 

Share